- Hek
- 31 ledna, 2025
- 9:08 pm

Malá exkurze do historie dronů….
Od vojenského výzkumu k civilní revoluci
Drony, také známé jako bezpilotní letadla (UAV – Unmanned Aerial Vehicles), se staly nedílnou součástí moderního světa. Používají se v celé řadě odvětví, od vojenského průzkumu až po filmovou produkci. Pojďme se podívat na fascinující cestu, kterou drony prošly od svých počátků až do současnosti.
Mimochodem, víte, jak vzniklo pojmenování dron?
Poprvé bylo slovo dron pro bezpilotní letadlo použito už v roce 1946 a bylo to původně pojmenování slangové. Ve staré angličtině totiž dron znamená trubec (v němčině je to Drohne), a typický bručivý zvuk a původně dost nemotorné chování těchto dálkově řízených letadélek ho připomínalo. Oficiálně byl tento název přijat v květnu 2015.
A víte, kdy byl vypuštěn první komerční dron?
Pokud byste řekli, že bezpilotní letouny (UAV) byly poprvé použity v 70. a 80. letech minulého století, spletli byste se asi o 200 let. Už v roce 1782 bratři Montgolfierové ve Francii jako první experimentovali s balóny pomocí bezpilotních aerostatů, než se sami vznesli. Jako válečná taktika byly použity v srpnu 1849, kdy Rakušané zaútočili na italské město Benátky s bezpilotními balóny naloženými výbušninami.
Během první světové války, v roce 1916, vynalezl první bezpilotní letoun postavený pomocí techniky rádiového řízení profesor A. M. Low, anglický inženýr nazývaný „otcem radiových systémů“. Pojmenoval ho Aerial Target (Vzdušný cíl). V téže době zkonstruoval Američan Charles Kettering bezpilotní dálkově ovládaný letoun Kettering Bug, předchůdce dnešních řízených střel. Úspěšně vzlétl v říjnu 1918. Byl schopen zasáhnout pozemní cíle až do vzdálenosti 75 mil (121 km) od místa startu a pohyboval se rychlostí 80 km/h.
Vývoj bezpilotních prostředků pokračoval i v meziválečném období, samozřejmě v armádě, která má na to finance. V roce 1920 byla veřejnosti představena první kvadrokoptéra – Omnichen. Jejím konstruktérem byl Etienne Omnichen, inženýr automobilky Peugeot. V roce 1923 Omnichen 2 dokázala létat 360 metrů, čímž vytvořila nový světový rekord.
Během druhé světové války se pokusy o vývoj dronů zintenzivnily. Německo a Spojené státy vyvinuly několik typů bezpilotních letadel pro různé vojenské účely včetně průzkumu a jako cíle pro výcvik protiletadlové obrany.
V období studené války došlo k významnému pokroku v technologii dronů. USA vyvinuly řadu průzkumných dronů, které byly použity během války ve Vietnamu a dalších konfliktů. Tyto drony, jako například „Ryan Firebee“, byly schopné létat na dlouhé vzdálenosti a sbírat cenné zpravodajské informace.
Civilní využití dronů
Až do 21. století byla většina výzkumu a vývoje dronů zaměřena na vojenské aplikace. Nicméně s pokrokem v technologiích a snížením nákladů začaly drony pronikat i do civilního sektoru. V roce 2006 vydala FAA (Federal Aviation Administration) první povolení pro komerční využití dronů v USA.
Postupně se drony stávaly stále populárnější, zejména v posledních desetiletích. Dnes hrají důležitou roli v široké škále oblastí.
Kromě vojenských dronů určených pro průzkum, sledování a bojové operace existují i hobby drony používané pro zábavu a komerční drony. Ty mají širokou škálu využití:
Fotografování a filmování: Drony se často používají k pořizování leteckých snímků a videí pro turistiku, realitní fotografii, záznam sportovních aktivit, hudebních festivalů, natáčení dramatických scén a krajin ve filmu, pro reklamu a dokumentaci různých společenských a rodinných akcí, např. svateb.

Zdravotnictví: Drony pomáhají při doručování léků, rychlém transportu orgánů pro transplantace a monitorování epidemiologických rizik.
Záchranné operace: Drony vybavené termokamerami hledají pohřešované osoby v obtížně přístupných oblastech, mohou doručovat nouzové zásoby a léky v případě přírodních katastrof a monitorovat situaci.
Zemědělství: Drony se používají k monitorování polí, aplikaci hnojiv a pesticidů a k zemědělskému průzkumu, pomáhají sledovat zdraví plodin, detekovat škůdce a nemoci, drony vybavené termovizí například odhalí přítomnost mláďat skrytých ve vysoké trávě při senosečích.
Logistika a doprava: Drony se používají k doručování balíků (využívá je např. společnost Amazon), léků a zdravotnického materiálu do těžko přístupných oblastí, monitorování skladů dodavatelských řetězců a zlepšování logistických procesů.
Hasičství: Drony pomáhají hasičům monitorovat a analyzovat šíření požárů a plánovat úsilí o jejich potlačení.

Stavebnictví a inženýrství: Drony se stávají důležitým nástrojem pro stavební projekty, pořizují přesné letecké snímky stavenišť, provádějí inspekce mostů, věží a dalších těžko přístupných staveb.
Archeologie: Drony umožňují mapování archeologických lokalit a objevování nových památek.
Věda a výzkum: Drony se používají k průzkumu životního prostředí, sbírají data o znečištění, změnách klimatu a zdraví ekosystémů, pomáhají při sledování divoké zvěře a jejího chování.
Zábava a světelné show: V poslední době se drony používají i pro synchronizované světelné show, kdy létají v různých naprogramovaných formacích a vytvářejí složité vzory na obloze, provádějí akrobatické triky a manévry, které diváky fascinují.

V posledních letech se staly populární také drony závodní.
Závody dronů se u nás konají obvykle v rámci výstav a veletrhů (Dronfest, Future Port, ModelHobby). Závodní drony, většinou kvadrokoptéry se čtyřmi vrtulemi, jsou řízené ovladačem a vybavené FPV kamerou, která přenáší obraz přímo na speciální brýle pilotů, což jim dává pocit, jako by seděli přímo v dronu. Létají rychlostí přes 150 km/h.

Současnost a budoucnost dronů
Dnes jsou drony všudypřítomné a jejich využití neustále roste. Nové technologie, jako je umělá inteligence a autonomní řízení, otevírají nové možnosti pro jejich využití, a to nejen na poli válečných operací.
Budoucnost dronů slibuje ještě více inovací a integraci do každodenního života. Můžeme očekávat, že drony budou hrát klíčovou roli v městských dopravních systémech, sledování životního prostředí a mnoha dalších oblastech.
(Hek)